Ciśnienie dobre i prawidłowe

www.eastma.com.pl www.zasilsie.pl

Jeśli chodzi o zdrowie, norma nie zawsze oznacza, że unikniemy problemów. Tak jest w przypadku ciśnienia. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt wysokie ciśnienie jest niebezpieczne. I słusznie. Osoby z nadciśnieniem częściej cierpią i niestety także umierają z powodu zawałów czy udarów. Co gorsza, w wieku 50-ciu lat może się okazać, że cierpimy na nadciśnienie, mimo że wcześniej byliśmy przekonani, ze z naszym ciśnieniem jest wszystko w porządku.

Problem w tym, że prawidłowe ciśnienie nie jest równoznaczne z ciśnieniem dobrym, czyli takim, które minimalizuje ryzyko problemów z układem krążenia w późniejszym życiu. Na przykładzie kobiet, można powiedzieć, że prawidłowe ciśnienie to jeszcze 140/90. Ten wynik jest jednak daleki od ciśnienia optymalnego, które powinno wynosić 120/80. Oznacza to, że kobieta, której wyniki zbliżone są do górnej granicy prawidłowego ciśnienia jest bardziej narażona na problemy zdrowotne w starszym wieku. Wraz ze wzrostem ciśnienia ryzyko rośnie bardzo szybko. Pomiędzy dwoma przytoczonymi przykładami wartości ciśnienia jest aż pięćdziesięcioprocentowa różnica, jeśli chodzi o częstość problemów z układem krążenia po 50-tym roku życia.

Poza samym biernym śledzeniem wyników, warto rzecz jasna robić wszystko, by ciśnienie było prawidłowe. Znaczenie ma zarówno odpowiednia dieta, jak i aktywność sportowa. Na ciśnienie wpływ może mieć ilość spożywanej soli, a z czynników nie-spożywczych przede wszystkim stres. Jak widać, do skutecznego obniżenia ciśnienia niezbędna jest zmiana stylu życia na wielu płaszczyznach. Warto jednak dodać, że takie zmiany zawsze się opłacają. W końcu zdrowie jest bezcenne.