Elektrokardiograficzny test wysiłkowy

W przypadku, gdy doskwierają nam schorzenia serca, lekarz może zalecić wykonanie elektrokardiograficznego testu wysiłkowego. Pozwala on ocenić, jak pracuje serce podczas wykonywania aktywności fizycznej. Oto kilka ważnych informacji na temat tego badania, czym jest i w jakim celu się je wykonuje.

Wiele osób nie do końca wie, jak wygląda test wysiłkowy. Otóż podczas badania pacjent jest poddany wysiłkowi fizycznemu z wykorzystaniem bieżni ruchomej oraz roweru stacjonarnego. Osoba przeprowadzająca badanie ustala, jak dużemu wysiłkowi należy poddać pacjenta.

EKG w tym czasie rejestruje pracę serca. W ten sposób lekarz ma dokładny obraz, jakie zmiany zachodzą w sercu pod wpływem wysiłku fizycznego. Elektrokardiograficzny test wysiłkowy wykonuje się u osób, u których podejrzewa się występowanie problemów z sercem, aby móc uzyskać wstępny obraz pracy serca.

Ponadto badaniu poddaje się pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową, w przypadku gdy dolegliwości chorobowe nasilają się. Regularnie test muszą wykonywać również osoby z dławicą piersiową. Warto wiedzieć, że wynik próby wysiłkowej przedstawia się jako dodatni lub ujemny.

Dodatni wynik sugeruje, że podczas testu wystąpiły dolegliwości, które mogą wskazywać na występowanie choroby niedokrwiennej serca. W takiej sytuacji należy wykonać kolejne badania. Z kolei wynik ujemny oznacza, że podczas badania nie wystąpiły żadne niepokojące objawy, a serce funkcjonuje prawidłowo, zatem nie ma obaw, że pacjent cierpi na chorobę wieńcową.