Groźny liszajec na skórze

www.jestesbogiem.com.pl erak.com.pl

Jedną z bardziej niebezpiecznych, a w dodatku zakaźnych chorób atakujących skórę jest tak zwany liszajec zakaźny. Możemy obserwować go pod postacią, specyficznych, żółtawych strupków pojawiających się na skórze- dotyczy to zwłaszcza takich okolic jak, twarz, szyja, rejon nosa i ust, skóra otaczająca paznokcie.

Owe żółte strupy są efektem pękniętego pęcherza, z którego wylała się, a następnie zaschła ropa – to właśnie ona przybiera ten kolor. Ryzyko wystąpienia liszajca zakaźnego zwiększa się w wyniku wcześniejszego uszkodzenia skóry, na przykład poprzez skaleczenie, czy ukąszenie przez insekta.

Choroba może przyjmować różne odmiany. I tak, możemy wyróżnić liszajca pęcherzykowego, zapalenie mieszków włosowych oraz niesztowicę, która jest najgroźniejsza z nich wszystkich, gdyż owrzodzenie jest dosyć głębokie, przez co powiększają się umiejscowione w pobliżu węzły chłonne.

Warunkami najbardziej sprzyjającymi rozwojowi liszajca są: tropikalny klimat, a więc ciepło oraz wilgoć; wcześniejsza obecność zakażenia w rodzinie, ogólna, niekorzystna kondycja zdrowotna, urazy, takie jak skaleczenia, zadrapania, nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej. Ryzyko zakażenia jest ponadto znacząco większe w przypadku osób żyjących stadnie, w grupie, skupisku.

Stąd też liczne przypadki odnotowano wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli, a także wśród bokserów i zapaśników (sporty wymagające kontaktu fizycznego). Leczenie liszajca ma najczęściej charakter miejscowy, poprzez nanoszenie maści na zakażone miejsce.

Dobrze, aby preparat zawierał takie substancje jak mupirocyna, czy flucydya.