Jak działa Rezonans Magnetyczny?
Rezonans magnetyczny wykonuje się w celu dokładnego zbadania narządów wewnętrznych. Pozwala to na wykrycie nowotworów oraz różnego rodzaju urazów. W badaniu uzyskuje się bardzo dokładny obraz struktur wewnętrznych ciała, co umożliwia zdiagnozowanie nieprawidłowości.
W jaki sposób działa rezonans magnetyczny? W badaniu wykorzystywane jest pole magnetyczne, które wytwarzane jest przez bardzo silny magnes. To sprawia, że cząsteczki w tkankach ludzkiego ciała ulegają przegrupowaniu. Dzięki falom radiowym skierowanym na ciało pacjenta, sygnały są wysyłane przez przegrupowane cząsteczki.
Trzeba wiedzieć, że sygnały mają różne natężenie, w zależności od rodzaju tkanki. Poprzez odpowiedni system komputerowy są one odbierane i wzmacniane, a następnie przekształcane w obraz. Należy wiedzieć, że uzyskanie jak najlepszego odbioru sygnałów z ludzkiego ciała, a co za tym idzie, dokładnego obrazu medycznego, związane jest z odizolowaniem od zewnętrznych fal elektromagnetycznych.
Ze względu na to, aparat do przeprowadzania badania znajduje się w specjalnym pomieszczeniu nazywanym przez lekarzy klatką Faradaya, która zapobiega powstawaniu zakłóceń. Co ważne, badanie nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań oraz nie trzeba zachowywać środków ostrożności, jak w przypadku badania rentgenowskiego. Należy tylko zdjąć ubranie oraz biżuterię, ponieważ metal mógłby wprowadzić do obrazu zakłócenia lub znacznie go zniekształcić.
Podczas badania pacjent powinien mieć zamknięte oczy.