Jakie lampy do salonu?

Uniwersalne aranżacje korytarza Oświetlenie dla projektantów

Jedno jest pewne, lampa którą wybierzemy do danego pomieszczenia, będzie miała ogromny wpływ na jego charakter, na to jak będzie się ono prezentowało i czy będzie w nim przytulnie. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy przed dokonaniem ostatecznego wyboru, dokładnie się zastanowili nad tym, jak wygląda to pomieszczenie, jakie kolory w nim dominują, jakiej jest wielkości i co planujemy w nim robić. Dopiero wówczas będzie istniała największa szansa na to, że uda nam się tak wszystko dopasować, aby dzięki lampie to pomieszczenie zyskało odpowiedni styl i niesamowity klimat.

Oczywiście możemy sami próbować ją dobrać, możemy zapytać pracownika sklepu co by nam polecił, ale też możemy poszukać różnych ciekawych inspiracji w internecie i właśnie na nich bazować podczas wybierania odpowiedniej lampy.

Co wybrać?

Przede wszystkich wybierając lampę do salonu powinniśmy dopilnować, aby była ona dopasowana do stylu tego pomieszczenia. To ważne, bo mając styl rustykalny możemy być pewni, że nowoczesne lampy nie bardzo będą do niego pasowały.

Poza tym, warto też spojrzeć na wielkość salonu. Jeśli jest on mały, to nie powinniśmy wybierać lamp, które mocno zwisają ku dołowi, jak i takich, które swoim rozmiarem zajmą połowę sufitu, bo wówczas może się okazać, że w ten sposób przytłoczymy ten nasz salon i sprawimy, że nie będzie się on dobrze prezentował, a co się z tym wiąże, nasi goście niezbyt chętnie będą w nim przebywali. Wtedy warto wybierać małe lampy, które będą zawieszone blisko sufitu, ale mogą mieć one z 2 – 3 żarówki, tak abyśmy mogli to pomieszczenie odpowiednio doświetlić.

Warto też spojrzeć na taką lampę, którą będziemy mogli tak podpiąć, abyśmy mogli zdecydować czy chcemy mocniejsze czy słabsze światło, bo może się okazać, że w salonie nie zawsze będziemy potrzebowali światła o największej mocy.

Nie tylko na sufit

Warto zadbać o to, aby w salonie oświetlenie było tak zrobione, żebyśmy z jednej strony mogli zapalić wszystkie żarówki zyskując sporo światła, co przyda się jak będą goście. Ale też tak, abyśmy mogli mieć to światło przytłumione, jeśli na przykład będziemy chcieli obejrzeć film.

Może się okazać, że lampa sufitowa nie da nam takiego przytłumionego światła, a to oznacza, że możemy się zastanowić nad jeszcze innym rozwiązaniem. Możemy kupić lampę, którą przymocujemy do ściany, tak zwany kinkiet. Wówczas pod samą lampą będziemy mieli jaśniej, ale w reszcie salonu światło będzie przytłumione.

Albo możemy zdecydować się na lampę stojącą, która także może nam oferować różną moc światła, dzięki czemu będziemy mogli ją dopasować do potrzeb, jakie będziemy mieli w danym momencie. Wybór jest spory, dlatego najważniejsze jest to, abyśmy zastanowili się, jakie efekt końcowy chcemy tutaj uzyskać. Warto zobaczyć jakie mamy propozycje, podejrzeć w katalogach jak takie lampy mogą się prezentować.

Im dokładniej przemyślimy nasz wybór, tym większa będzie szansa, że będziemy z niego zadowoleni i z chęcią będziemy patrzeć, jak dana lampa ozdabia nasz salon.