Jasne plamy na skórze

www.cmp-muzeum.com hemoroidy poznań

Albinizm, inaczej bielactwo nabyte – trzeba przyznać, że to dosyć enigmatyczne nazwa schorzenia skórnego. Swój początek bierze ono około 10 roku życia, a więc jeszcze w wieku dziecięcym. Wystąpienie bielactwa nabytego świadczy o tym, że u chorego ma miejsce zaburzona produkcja melanin, czyli komórek pigmentowych tworzonych z kolei przez melanocyty, które są odpowiedzialne za kolor włosów, tęczówek oka, czy skóry.

Jeśli melanocyty wymierają, to dochodzi do depigmentacji. W efekcie, skóra ciała zaczyna się w pewnych miejscach odbarwiać na jaśniejszy kolor. Wtedy właśnie mamy do czynienia z bielactwem nabytym.

Przypuszcza się, iż za powstawanie tego schorzenia mogą być odpowiedzialne takie zjawiska jak: zaburzenia w układzie nerwowym spowodowane silnym wstrząsem psychicznym, uszkodzony mechanizm oksydacyjny, który przyczynia się do uszkodzenia barwników skórnych, defekty układu immunologicznego, objawiające się takimi chorobami jak łysienie plackowate, czy niedokrwistość. Przyczyną bielactwa mogą być również (choć zdarza się to niezwykle rzadko) mechaniczne uszkodzenia skóry, jak skaleczenie, zadraśnięcie, czy zadrapanie. Należy zaznaczyć, że żadne z wymienionych zjawisk uznawanych przypuszczalnie za przyczyny albinizmu, nie zostały wystarczająco udowodnione, ani oficjalnie potwierdzone jak pewne źródła tej dolegliwości.

Leczeniu powstałych plam skórnych sprzyja ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne. Nie jest to jednak takie proste, gdyż skór, która nie posiada pigmentu nie jest w stanie uchronić się przed promieniami UV, co może doprowadzić do dotkliwego poparzenia słonecznego. Należy więc podczas opalania zachować szczególna ostrożność, a także stosować kremy z mocnymi filtrami.