Nadciśnienie tętnicze

leczenie kanałowe dentysta stomatolog poznań piątkowo w Poznaniu

Zwane również hipertensją, nadciśnienie tętnicze pozostaje jedną z częściej występujących dolegliwości na odcinku układu sercowo-naczyniowego. Jego powszechność w populacji sprawia, że wiele osób nauczyło się żyć z nadciśnieniem i nie stanowi ono dla nich poważniejszego problemu. Rzeczywiście przy odpowiednim trybie życia i przyjmowanych lekach regulujących ciśnienie można spokojnie żyć z tą przypadłością i nie odczuwać na co dzień żadnych jej skutków. Bywa jednak tak, że nadciśnienie stanowi jeden z wielu symptomów poważniejszych problemów, o czym należy pamiętać.

Jeśli chodzi o wiarygodne medyczne statystyki, to wedle aktualnego stanu wiedzy ponad 90 procent przypadków hipertensji stwierdzonej u pacjentów ma charakter pierwotny i występuje niezależnie od innych chorób czy dolegliwości. Po prostu w pewnym momencie nadciśnienie występuje i staje się cichym towarzyszem naszego życia. Zdaniem specjalistów wpływ na występowanie pierwotnej postaci schorzenia mogą mieć uwarunkowania środowiskowe oraz genetyczne (odziedziczona po przodkach skłonność do podwyższonego ciśnienia). Pozostałe 10 procent przypadków hipertensji ma związek z innymi dolegliwościami, z których część należy zaliczyć do poważnych.

Wymienia się zatem choroby nadciśnieniowe z zajęciem serca, nerek, serca i nerek, a także chorobę nadciśnieniową wtórną. Ta ostatnia jest pozostałością po przebytych schorzeniach lub zabiegach. Medycy wskazują na zasady profilaktyki, które obniżają ryzyko wystąpienia hipertensji. Mowa między innymi o uspokojeniu trybu życia, racjonalizacji diety, ograniczaniu spożycia alkoholu i soli, aktywności fizycznej i rezygnacji z palenia.