Obciążone serce ciężarnej kobiet

http://www.i-kar.pl/oferta/badania/analiza-skladu-ciala/

Organizm kobiety w ciąży podlega ogromnym przemianom, jednak nie wszystkie są dobrze widoczne. Widzimy rosnący brzuch, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że równie obciążone są niektóre organy wewnętrzne. Jednym z nich jest serce. Nasza życiodajna pompa musi sobie w ciągu kilku miesięcy zacząć radzić ze znacznie większą masą ciała.

Wiele kobiet nie zastanawia się nad tym, bo na szczęście nie mają takiej potrzeby. Ta pojawia się najczęściej wraz z problemami zdrowotnymi. Układ krążenia może nie pracować wystarczająco wydolnie. Kłopotom z tym związanym można jednak zaradzić, stosując się do paru prostych zasad.

Regułą do stosowania na co dzień jest przede wszystkim kontrolowanie wagi ciała oraz unikanie używek. W ciąży masa ciała zwiększa się w oczywisty sposób. Niektóre kobiety jednak tyją zdecydowanie więcej niż jest to niezbędne dla zdrowia dziecka. Wówczas rozwijający się malec nie jest wcale lepiej odżywiony, za to mama może mieć problemy ze zdrowiem.

Warto zadbać również o nogi, a przede wszystkim o ich odpowiednią temperaturę. Szczególnie niewskazane jest przegrzewanie nóg. Zakrzepom sprzyja również niewłaściwe ułożenie nóg – czyli ich krzyżowanie. Najważniejszą zasadą ze wszystkim jest jednak regularne odwiedzanie lekarza i stosowanie się do jego zaleceń.

Środki farmakologiczne być może nie będą niezbędne, ale jeśli lekarz zapisze nam konkretny specyfik, to takich zaleceń trzeba się bezwzględnie stosować. Dobrym pomysłem są również częste wizyty kontrolne.