Objawy niewydolności serca
Niewydolność serca świadczy o uszkodzeniu mięśnia sercowego. Najprościej mówiąc – serce nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi. Zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej i Południowej schorzenie występuje tak często, że mówi się o epidemii i chorobie cywilizacyjnej.
Co ważne, niewydolności serca nie można lekceważyć. Istotne jest zdiagnozowanie choroby i wdrożenie leczenia. Trzeba wiedzieć, że objawy niewydolności serca rzadko są przez nas kojarzone z chorobami układu krążenia.
Zazwyczaj odbieramy je jako zwykłe przemęczenie. Oto objawy, które są symptomem niewydolności serca i których nie należy bagatelizować Najczęstszymi objawami niewydolności serca jest zmęczenie i osłabienie. Ponadto można odczuwać duszności i brak tchu, zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i w trakcie spoczynku.
Objawem, którego nie można ignorować jest także obrzęk ciała spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie. Najczęściej obrzęk dotyczy nóg i pleców oraz nasila się zaraz po przebudzeniu. Niektórzy pacjenci z niewydolnością serca skarżą się także na częste oddawanie moczu w nocy.
Czasem występują również zaparcia, brak apetytu i uczucie pełności w brzuchu. Zdarza się także, że przy niewydolności serca pojawiają się zawroty głowy, a czasem nawet dochodzi do utraty przytomności, zwłaszcza w momentach zwiększonego wysiłku fizycznego. Szybkie zareagowanie na któreś z wymienionych objawów może zapobiec rozwojowi choroby, poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz zdrowego trybu życia.