Odpowiednia wielkość posiłków

www.wodnbp.edu.pl www.knokonferencje.pl http://www.i-kar.pl/oferta/badania/echo-serca/

Czy jedzenie jest ważne? Odpowiedź jest więcej niż oczywista. Przyjmowanie pokarmów jest szalenie istotne, a nawet kilkanaście godzin bez posiłku ma znaczący wpływ na nasz organizm. Zaskakujący jest więc fakt, że to tak ważnej czynności przykładamy tak niewiele uwagi.

Często jemy to, co akurat jest pod ręką, bez względu na godzinę i wartość kaloryczną. Tymczasem regularne spożywanie posiłków ma ogromne znaczenie dla metabolizmu i wszystkich rzeczy, które wiążą się z odpowiednią przemianą materii. Innymi słowy, jedząc nieregularnie i nie przykładając wagi do tego, co kładziemy na talerzu, najprawdopodobniej szybko przybierzemy na wadze, a ucierpi na tym również serce.

Nadwaga i otyłość to czynniki, które bardzo wyraźnie zwiększają ryzyko pojawienia się chorób układu krwionośnego. Unikając nadmiernej masy ciała, sprzyjamy również kondycji serca. Co jednak oznacza regularne jedzenie? Minimalne wymaganie naszego organizmu to po prostu przyjmowanie posiłków o odpowiedniej wielkości, codziennie o tej samej porze.

Organizm jest w stanie częściowo dostosować się do warunków żywieniowych. Źle znosi jedynie ciągłe zmiany harmonogramu posiłków. Nie oznacza to, że nie istnieje pewien naturalny rytm, który jest optymalny dla większości ludzi.

Powinien on objąć między innymi stosunkowo duże śniadanie – na pewno większe od śniadania drugiego i podwieczorka. Największy posiłek to oczywiście obiad, warto dodać, że spożywany maksymalnie późnym popołudniem. Niewskazane jest natomiast jedzenie obiadokolacji.

Kolacja powinna być osobnym posiłkiem, mniejszym od obiadu i śniadania.