Opieka kardiologiczna podczas leczenia

pracownia elektrofizjologii narządu wzroku poznań

Choroby serca są w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów. Na drugim miejscu znajdują się choroby nowotworowe. W leczeniu onkologicznym niezwykle ważna jest opieka kardiologiczna i nie należy tego bagatelizować. Statystyki pokazują, że połowa osób chorujących na nowotwory ma kłopoty z sercem.

Należy wiedzieć, że w wielu przypadkach, choroby kardiologiczne utrudniają leczenie nowotworów. Co więcej, leczenie onkologiczne jest oparte na toksynach, które mogą uszkodzić narządy wewnętrzne i układ sercowo-naczyniowy. Najczęściej osoby chorujące na nowotwór cierpią na niewydolność mięśnia sercowego, zatorowość płucną, zakrzepicę żylną oraz borykają się z podwyższonym ciśnieniem. Takich schorzeń nie można lekceważyć, zwłaszcza przy chorobach nowotworowych.

Z tego względu opieka kardiologiczna jest bardzo istotna zarówno przed rozpoczęciem terapii przeciwnowotworowej, jak i w trakcie oraz po zakończeniu leczenia. U pacjentów poddawanych chemioterapii oraz radioterapii trzeba kontrolować wydolność serca, aby w jak najwcześniejszym stadium móc stwierdzić uszkodzenia. U takich osób istnieje największe ryzyko wystąpienia powikłań związanych z chorobami układu krążenia. Trzeba wiedzieć, że u osoby poddanej chemioterapii ryzyko śmierci z powodu schorzeń sercowo-naczyniowy zwiększa się ośmiokrotnie.

Niektóre leki przeciwnowotworowe mogą spowodować kardiotoksyczność i uszkodzenie serca. Z tego powodu bardzo ważna jest współpraca onkologa i kardiologa. Należy regularnie przeprowadzać badanie elektrokardiograficzne, radiologiczne oraz echokardiografię. Stan układu krążenia musi być monitorowany.