Zdradliwa grzybica paznokci

stomatolog dziecięcy

Często zdarza ci się odwiedzać takie miejsca jak basen, sauna, łaźnia, publiczne prysznice. Raz, czy dwa zdarzyło ci się mieć na sobie cudze buty. Od pewnego czasu czujesz swędzenie, pieczenie i ogólny dyskomfort w stopach. O czym to może świadczyć? Najprawdopodobniej zostałeś dotknięty grzybicą paznokci, która ma to do siebie, że zarazić można się szybko i niepostrzeżenie, zaś proces wychodzenia z tej dolegliwości trwa zdecydowanie dłużej. Jedynym rozsądnym i w ogóle sensownym sposobem leczenia grzybicy paznokci jest wizyta u sprawdzonego dermatologa, a także wyjątkowa dbałość o stopy, przy jednoczesnym stosowaniu się do zaleceń lekarza. Przykra dolegliwość z pewnością nie zniknie sama, a domowe sposoby też na niewiele się w tym przypadku zdadzą.

Warto wiedzieć również, że ryzyko wystąpienia grzybicy paznokci zwiększa się wraz z długotrwałym przyjmowaniem wszelkich antybiotyków. Bardziej narażeni są także ludzie zmagający się z otyłością, a także ci, którzy chorują na cukrzycę, czy borykają się z zaburzeniami hormonalnymi, bądź też żołądkowo-jelitowymi. Szacuje się, że grzybica paznokci dotyka przynajmniej 21% społeczeństwa. Wbrew pozorom, lakiery akrylowe oraz tipsy również mogą sprzyjać grzybicy. Podobnie jak noszenie zbyt ciasnych i/lub nieprzewiewnych butów, zbyt krótkie przycinanie paznokci, czy niedokładne wycieranie stóp po ich umyciu. Pamiętajmy, że grzybica lubi się powtarzać, przypominać o sobie, powracać.

Chcąc się więc pożegnać z nią na stałe, należy z wyjątkowo starannością unikać czynników sprzyjających jej powstawaniu, a także stosować się do wszelkich wskazówek dermatologa.