Zwykły pieprzyk, czy czerniak?

www.baltica-auto.pl eretina

Pojawiające się na skórze znamiona, popularnie określane jako pieprzyki, mogą mieć różne podłoże. Jedne nie stwarzają niebezpieczeństwa, jednak bywają i takie, który sprzyjają rozwojowi groźnych nowotworów. Wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju pieprzykiem mamy do czynienia. Jeżeli zawdzięczamy je czynnikom genetycznym, to nie ma powodu do zmartwień, czego nie można powiedzieć w sytuacji, gdy tworzą się one na skutek działania groźnych wirusów.

Chcąc fachowo wyjaśnić, czym właściwie są owe pieprzyki, należałoby wspomnieć, iż są to komórki barwnikowe (melanocyty) występujące w skupiskach. Jedni uważają, że pieprzyk może stanowić swego rodzaju ozdobę. Najlepszym przykładem jest słynny pieprzyk u Marilyn Monroe, który wielu zauroczył. Niektóre pieprzyki to jednak zwiastun poważnych problemów.

Czym jest czerniak, każdy wie. To rak skóry. Największe ryzyko jego wystąpienia ma miejsce w przypadku tak zwanych zmian atypowych. Dobrze jest więc posiadać wiedzę na temat tych zmian, i co jeszcze ważniejsze, umieć je rozpoznać.

Skutecznym sposobem wstępnej diagnozy, czy mamy do czynienia ze zwykłym pieprzykiem, czy może to już początki czerniaka, jest metoda ABCD. A, czyli asymetria znamiona – im bardziej ono symetryczne, tym gorzej; B, czyli brzegi znamiona – nieregularne są znaczącym sygnałem alarmowym; C, czyli kolor –jego nierównomierność powinna dać do myślenia; D, czyli wielkość – rozmiary znamiona – nie powinny przekraczać 5 mm; E, czyli ewolucja – jeżeli obserwujemy wyraźne zmiany w czasie co do wyglądu znamiona, jest to sygnał ostrzegawczy.